Na wartość katalizatora wpływa zawartość metali szlachetnych, które się w nim znajdują oraz obecna sytuacja na giełdzie metali szlachetnych zawartych w katalizatorach przeważnie są to Platyna, Pallad i Rod. 

Większość katalizatorów została już zbadana pod kątem zawartości metali szlachetnych i skatalogowana dlatego też możesz poznać cenę katalizatora po jego numerze, gdyż każdy sprawdzony katalizator ma "przypiętą" daną zawartość metali pod dany numer.

  Mimo zmian cen i wahań na rynku katalizatorów najdroższe katalizatory pochodzą z przełomu lat 90 i 2000 kiedy producenci chcieli spełniać coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin w późniejszych latach zaczęto odchodzić od coraz lepszych katalizatorów ze względu na rosnące ceny produkcji oraz ograniczenie emisji spalin poprzez modyfikacje silników. 

Ze zużytego katalizatora za pomocą maszyny hydraulicznej wyciąga się wkład i mieli. Zmielony produkt trafia do huty, która odzyskuje metale szlachetne w bardzo skomplikowanych procesach.

Z drugiej strony są też katalizatory bezwartościowe pod względem odzysku metali szlachetnych. Taki katalizator, jeśli jest sprawny możesz z powodzeniem sprzedać na giełdzie kateo. 

 

 

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz

Dyskusja

0 komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje.

Skupy

Znajdź najbliższy skup katalizatorów

Chcesz sprzedać katalizator osobiście? sprawdź skupy w Twojej okolicy

Pszczyńska 43-262 Radostowice

Więcej

Grabiszyńska 53-234 Wrocław

Więcej

Lwowska 66-400 Gorzów Wielkopolski

Więcej