Każdy katalizator poza paroma wyjątkami (głównie katalizatory hondy nie mają numerów, rozpoznaje się je po kształcie) posiada swój numer, po którym w katalogu można odszukać dokładną cenę katalizatora.

 

Na jakich katalizatorach na pewno nie znajdę numeru?

Od tego trzeba zacząć, ponieważ jeżeli Twój katalizator jest jednym z podanych poniżej szukanie numerów może okazać się bezcelowe.

 

Większość katalizatorów z aut marki Honda nie posiada numerów w ogóle, rozpoznaje się je tylko i wyłącznie po kształcie. Numerów nie znajdziesz ani na katalizatorze, ani na osłonie termicznej. Katalizator n43 jest jednym z niewielu katalizatorów hondy, który posiada numer. Montowany w hondzie CRV.

 

Istnieje również wiele katalizatorów, które posiadają swój numer tylko i wyłącznie na metalowych osłonach termicznych katalizatora. Jeżeli posiadasz katalizator z aut marki m.in. Mitsubishi lub Mazda a osłona termiczna odpadła, lub zgniła nie znajdziesz numeru. (Mówimy tu o zdecydowanej wiekszości bo tak jak w Hondzie zdarzają się wyjątki) W tym przypadku wartość katalizatora można ocenić za pomocą badania spektrometrem w najbliższym skupie katalizatorów. Przybliżoną wartość katalizatora możesz sprawdzić na kateo lub w internetowych katalogach katalizatorów na podstawie marki modelu oraz silnika auta, przy czym jest to sprawdzenie orientacyjne i nie można w 100% się nim sugerować, ponieważ np. W katalizatorach mazdy tak samo wyglądające sztuki mogą różnić się wartością o kilkaset złotych.

 

Jeżeli nie posiadasz katalizatora z wyżej wymienionych aut najprawdopodobniej znajdziesz numer.

 

 

 

Katalizatory różnych marek aut posiadają różne numery. Kilka wybranych przykładowych numerów katalizatorów :

Grupa VAG 8d0178AT; 1j0178AADN

Opel: GM28, GM18 GM16

Rover: KAT001, KAT005

Mazda: FP72, FP33, RFJ1, RFY6

Mercedes: KT0001, KT0002, KT0017

Grupa PSA: K181, K131, K108

Renault/Dacia: C138, C109, C100

 

 

 

Lokalizacja numerów zależy od budowy katalizatora dlatego mogą znajdować się w różnych miejscach na katalizatorze Mazda czy opel często mają numery na rantach, grupa VAG posiada z reguły numery wybite na środku puszki katalizatora, nie jest tak zawsze więc potraktuj to jako ciekawostkę.

 

Do odszukania numerów na katalizatorze w zależności od stopnia ich zakrycia potrzebne ci będą

 

Lupa

Latarka

Szczotka druciana ręczna lub końcówka na wkrętarkę

Rozpuszczalnik lub wd40

 

  1. Obejrzyj dokładnie katalizator, numery mogą być widoczne.

  2. Jeżeli nie widać numerów spróbuj poszukać swojego katalizatora w internecie po marce modelu i silniku, może w ten sposób znajdziesz lokalizację numerów, oszczędzi Ci to wiele czasu.

  3. Jeżeli znalazłeś miejsce, w którym powinny być numery czyść rdzę za pomocą dostępnych środków aż do momentu możliwości odczytania. Możesz nałożyć rozpuszczalnik lub WD 40, w momencie odparowywania numery mogą być lepiej widoczne.

  4. Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać numerów czyść katalizator do momentu znalezienia, chociaż kawałka numerów. Pamiętaj, że odszukanie numeru zapewni Ci najlepszą cenę na skupie i pewność, że to właśnie taki katalizator o takiej wartości.

  5. Jeżeli nie odnalazłeś numerów a chciałbyś poznać prawdziwą wartość Twojego katalizatora skontaktuj się z nami.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Dyskusja

0 komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje.

Skupy

Znajdź najbliższy skup katalizatorów

Chcesz sprzedać katalizator osobiście? sprawdź skupy w Twojej okolicy

Pszczyńska 43-262 Radostowice

Więcej

Grabiszyńska 53-234 Wrocław

Więcej

Lwowska 66-400 Gorzów Wielkopolski

Więcej